W dzisiejszym dynamicznym świecie osiągnięcie i utrzymanie spokojnego umysłu wydaje się nie do osiągnięcia. Stres, niepokój i natłok myśli to nasza codzienność. Ajurweda oferuje wiele, sprawdzonych przez tysiąclecia metod osiągnięcia i pielenacji równowagi emocjonalnej i spokoju psychicznego. Stosowanie ich prowadzi do bardziej spokojnego i zrównoważonego życia. 🌿
💫 Doshe
Ajurwedyjskie sposoby radzenia sobie ze zdrowiem psychicznym polegają na odkryciu przyczyny problemu. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych problemów zdrowotnych, także przy problemach na poziomie umysłu, bierze się pod uwagę doshe. Dosha danej osoby to kombinacja pięciu elementów, określających stan fizyczny człowieka oraz sposób myślenia.
Dla przykładu, osoby u których dominuje dosha Vata są bardziej kreatywne niż osoby z dominującą doshą Pitta, które są bardziej intelektualne i mają większą motywację i determinację w działaniu. Natomiast osoba u której dominuje dosha Kapha jest z natury troskliwa i kochająca.
Według ajurwedy aby być zrównoważonym, spokojnym i szczęśliwym ważne jest aby doshe były w równowadze.
✨ Guny
Koncepcja Gun odnosi się do trzech podstawowych cech lub energii, które wpływają na umysł i świadomość. Są to Sattva, Rajas i Tamas. 🌟
Stan idealny to dominacja Sattvy ze zrównoważonym rajasem i minimalnym tamasem. Ta równowaga sprzyja jasności umysłu, stabilności emocjonalnej i pozytywnemu podejściu do życia.
🧘♂️ Praktyki ajurwedyjskie zapewniające spokojny i wyciszony umysł
Osiągnięcie i utrzymanie spokojnego umysłu jest niezbędne dla ogólnego dobrego samopoczucia. Ajurweda oferuje holistyczne podejście do osiągnięcia i utrzymania tego stanu, poprzez równoważenie dosh (Vata, Pitta i Kapha) oraz harmonizowanie umysłu, ciała i ducha.
Oto niektóre z najlepszych praktyk pozwalających zbudować wewnętrzny spokój i stabilność emocjonalną:
🥗 Dieta i odżywianie
Oprócz stosowania diety ajurwedyjskiej, która w dużej mierze składa się ze świeżo przygotowanych posiłków i żywności minimalnie przetworzonej, najlepiej jest dostosować dietę tak aby osiągnąć równowagę dosh. Przykłady:
- Vata: ciepłe, gotowane posiłki (warzywa korzenne, zboża, orzechy, nasiona, zdrowe tłuszcze).
- Pitta: produkty chłodzące i nawilżające (ogórki, warzywa liściaste, melony, woda kokosowa, produkty mleczne).
- Kapha: lekkie i pikantne potrawy stymulujące energię.
🕰️ Rutyna dnia codziennego – Dinacharya
Aby zrównoważyć dosze i utrzymać stabilność psychiczną ważne jest stosowanie się do ajurwedyjskiego porządku dnia:
- wstawanie i kładzenie się spać o tej samej porze,
- codzienny automasaż ciepłymi olejami (sezamowy, kokosowy, gorczycowy),
- czyszczenie języka, płukanie ust olejem,
- picie ciepłej wody i herbat ziołowych. 🍵
🧘♀️ Uważność i medytacja
Regularna medytacja (np. prowadzona Jiva Meditation), pranajama (np. Nadi Shodhana, Shitali, Bhramari), dziennik, malowanie czy spacery na łonie natury wzmacniają jasność umysłu.
🌿 Preparaty ziołowe
Zioła o działaniu uspokajającym i relaksującym:
- Ashwagandha: redukuje stres, sprzyja relaksowi,
- Brahmi: poprawia funkcje poznawcze,
- Tulsi: wspiera jasność umysłu,
- Jatamansi: wspomaga spokojny sen. 🌙
🌱 Styl życia
Zmiany stylu życia obejmujące aktywność fizyczną, jogę, spacery, odpowiedni sen i zabiegi Panchakarma (masaże, detoksykacja) oraz Nasya (terapie olejowe dla nosa) są niezbędne dla harmonii ciała i umysłu.
Wprowadzenie zasad ajurwedy do rutyny dnia codziennego może znacząco poprawić samopoczucie psychiczne i emocjonalne. Dzięki temu łatwiej radzić sobie ze stresem współczesnego świata. 🌸